ИНСТИТУТ ПО ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ И ТЕХНОЛОГИЧЕН ТРАНСФЕР "ПРОФ. Д-Р БОРИСЛАВ БОРИСОВ"

Търсене: Новини

Kръгла маса на тема: „ACTA – ЗА И ПРОТИВ“, организатори: Катедра „Интелектуална собственост“ и Центърът по интелектуална собственост при УНСС

вторник, 14 февруари 2012 10:25

Кръгла маса в УНСС открои експертни становища „за" и „против" прилагането на АСТА. Във форума участваха представители на различни министерства, парламентарни комисии, организации за колективно управление на авторски или сродни права, творчески съюзи и браншови сдружения, музикалната и филмовата индустрии, софтуерната индустрия, рекламната и мултимедийната индустрии, независими продуценти и др. Големият „кворум" детайлизира спорни страни от Международното търговско споразумение за борба с фалшификациите "Anti-Counterfeiting Trade Agreement - АСТА", което бе подписано на 26 януари в Токио от 22 от 27-те страни в ЕС.

Като съглашение за защита на интелектуалната собственост АСТА принципно е необходим акт, посочи при откриването на форума проф. Борислав Борисов, ръководител катедра „Интелектуална собственост" и директор на Центъра по интелектуална собственост на УНСС - организатори на събитието. Проф. Борисов открои идеята за „по-добра защита на обектите на интелектуалната собственост", но в търсенето на баланс между интелектуалната собственост и потребителите. Според него в разработването на документа са залегнали предимно корпоративни интереси, а текстовете имат общ характер и позволяват широко и крайно тълкуване, което обществеността не приема.

От ляво на дясно: Доц. Виолета Цакова, проф. Борислав Борисов, доц. Румяна Брестничка и доц. Владя Борисова


Участници в кръглата маса, която се проведе в голямата конферентна зала на университета

Като „независимо мнение с пристрастие към авторските права", определи становището си доц. Виолета Цакова. Има ли потребност от нови регулации на интелектуалната собственост, запита риторично тя, давайки категоричен отговор: „Да!". В презентацията си доц. Цакова открои основанието за такова твърдение, спря се на международните договори и на други потенциални отговорности, като очерта същността и новостите на АСТА. „Търговско споразумение за борба с фалшифицирането?! Липсва ми пиратството", посочи доц. Цакова. „Мащабите на интелектуалното пиратство започват силно да притесняват, откъдето следват и загуби за икономиката."

Прилагането на АСТА може да стане опасно поради липсата на ясни гаранции срещу злоупотреби с права, освобождаване от отговорност на длъжностни лица, недобросъвестност, злоупотреби, незнание и дори произвол, каза още доц. Цакова. Една от опасностите е от нарушаване на основни граждански права. Създателите на интелектуални продукти не са в състояние сами да контролират законосъобразното използване на техния труд, затова държавата и други организации трябва да се притекат на помощ, посочи също доц. Виолета Цакова.

Доц. Румяна Брестничка анализира противоречията в чл.23 и чл.9 на АСТА, както и мерките за граничен контрол. За това чии права се защитават и може ли въобще да се говори за баланс на интереси при споразумението, коментира доц Владя Борисова, научен секретар на катедра „Интелектуална собственост".

АСТА е опит да се въведе част от американското законодателство в останалия свят, посочи един от организаторите на протестите у нас (от 11 февруари) срещу споразумението. „85% е сривът на физическите продажби на българска музика, като част от него е породен от безконтролното използване на музика", акцентира Ина Килева, представител на ПРОФОН, според която е налице прецедента „пълна свободия". Спорът вече се решава на улицата, а когато тя говори, никой не слуша академичните среди, посочи Георги Саракинов, експерт по права на интелектуална собственост, според когото печелят не авторите, а посредниците. Режисьорът Виктор Чучков призова управляващите да не се поддават на „анонимни хора, които се опитват да всяват някакъв страх".

Винаги трябва да се търси балансът между интереса на създателите и обществото. За да творят, самите създатели не тръгват от нула. Всеки тръгва отнякъде, докъдето е стигнал някой преди него, каза доц. Живко Драганов, преподавател в катедра „Частноправни науки" в УНСС.

Десетки още бяха мненията „за" и „против" АСТА, които се чуха на кръглата маса, организирана в университета.

Писмо от проф. д-р Борислав Борисов относно създаване на работна група от юристи в областта на интелектуалната собственост

"За" и "Против" ACTA - независимо мнение на доц. Виолета Цакова

Галерия снимки от Kръгла маса на тема: „ACTA – ЗА И ПРОТИВ“, организатори: Катедра „Интелектуална  ...