ИИСТТ и ИАНМСП връчиха сертификати на ИКТ компании за преминато обучение по интелектуалната собственост
61 компании преминаха през серията обучения по интелектуална собственост, насочени към ИКТ сектора, организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия – ИАНМСП и Институтът по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС.
Сертификатите връчиха проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер (ИИСТТ), д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на ИАНМСП. (на снимката долу)
Финал на успешно завършената програма.
Зам.-ректорът проф. Стоянова, проф. Борисова, директор на ИИСТТ, д-р Таков, изпълнителен директор на ИАНМСП (от ляво на дясно)
Проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики заяви, че за нея е особено удоволствие и на практика да види реализацията на сътрудничеството между УНСС в лицето на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер и ИАНМСП. За проф. Стоянова „завършилите курса 61 фирми доказват за пореден път, че науката има място сред бизнеса“.
Проф. Цветана Стоянова пожела на добър час на участниците и ги покани и на други инициативи на УНСС
Проф. Цветана Стоянова се обърна към успешно завършилите курса – „тъй като вие сте пилотния проект завършили успешно курса, надявам се, че сте останали удовлетворени, защото при нас са най-добрите специалисти по интелектуална собственост“. Тя припомни, че УНСС има много добри взаимоотношения с Изпълнителната агенция, които намират израз в реализирането на различни проекти и днешното събитие е поредното доказателство. „През последната година доста се засили сътрудничеството между университета и бизнеса, в лицето на позицията, която заемам. Освен това колегите от Института имат множество инициативи, с които се опитват да се доближат до бизнеса и практиката, както и да реализират значителни приходи от тези свои инициативи“, обърна внимание проф. Стоянова.
Проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер заяви, че „основна цел на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер е именно да опосредства връзката между науката и бизнеса, както чрез обучение, така и чрез предоставяне на експертна информация що е то интелектуална собственост, как бизнеса може да се възползва от нея, как да я трансферира, какви са бизнес моделите, които да доведат до негово икономическо конкретно предимство“. Проф. Борисова благодари за подадената ръка от страна на държавата, в лицето на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, че са повярвали в успеха, защото този курс е първа стъпка в реализацията на връзката държава – наука – бизнес. (снимката долу)
Проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер
Изпълнителният директор на ИАНМСП д-р Бойко Таков коментира „В България се развиват наистина забележителни софтуерни разработки на компании на световно ниво, които доказват за пореден път, че ИКТ сектора е една от звездите на родната икономика. За нас като държавна структура е от съществено значение да предлагаме качествени инструменти за развитие на малките и средните предприятия и съм изключително щастлив, че съвместно с партньорите ни от ИИСТТ успяхме въпреки предизвикателствата на пандемията да изпълним програмата и да дадем ценни знания за защита на труда на родните експерти в областта и развитие на продуктите им“.
Д-р Таков благодари за сътрудничеството между институциите и пожела надграждане чрез други инициативи
Един от получилите сертификат Петър Коцев от „ТехноЛогика“ ЕАД каза, че фирмата, в която работи има клиенти в над 60 държави, както и собствени продукти, които представляват интелектуална собственост и този курс е бил много полезен.
Петър Коцев сподели, че курсът е бил много интересен и с удоволствие ще предаде на колегите си наученото
Част от успешно завършилите курса
Обучението в пилотния проект представлява серия онлайн теоретични сесии, в рамките на един месец и обхваща най-важните теми, касаещи интелектуалната собственост за МСП от ИКТ сектора: корпоративна конкурентоспособност, защита на корпоративните производствени и търговски тайни, киберсигурност, хардуер и топология на интегрални схеми, патентоване в България и в чужбина, интелектуална собственост и мобилни апликации и видеоигри, домейн имена, закрила на компютърни програми, закрила на бази данни и съдебна практика, бизнес модели с интелектуална собственост и други.