Кръгла маса за междинен отчет по проект „Концептуален модел на интелектуалната собственост в дигиталната конкурентоспособност на фирмата“
УНИВЕРСИТЕТСКА КРЪГЛА МАСА
отчитане на 1.5 година изпълнение на проект КП-06-Н 35/3
с наименование „Концептуален модел на интелектуалната собственост в дигиталната конкурентоспособност на фирмата“ при базова организация УНСС
14.05.2021 г. в платформата MS TEAMS
Кръглата маса е посветена на постигнатите научни резултати в изпълнение на работната програма на проект КП-06-Н 35/3 с наименование „Концептуален модел на интелектуалната собственост в дигиталната конкурентоспособност на фирмата“.
Тя започна с встъпителни думи от проф. д-р М. Маркова - ръководител на проект КП-06-Н 35/3 с наименование „Концептуален модел на интелектуалната собственост в дигиталната конкурентоспособност на фирмата“, за постигнатите научни резултати от изпълнение на проекта за 1.5 година – 3 публикации на членове на научния екип в индексирани в Scopus научни списания, 9 публикации, идентифицируеми в Scholar. Proceeding, Academia, в т.ч. в сборник на италианското издание Libreriauniversitaria.it., annually published в сборници с научна редакция повече от 10 години, 10 участия в международни научни конференции и 21 презентации за реализирани отделни дейности по проекта.
От името на ректорското ръководство на УНСС беше представен поздравителен адрес от доц.д-р М. Мусов – зам.-ректор по НИД и МС на УНСС за актуалността на проекта и значимостта на постигнатите научни резултати. Доц. д-р Мусов представи необходимостта от разширяване на НИД на членовете на академичния състав на УНСС, от ясното позициониране на изследователите и техните резултати в европейското изследователско пространство.
В работата по същество на организираната кръгла маса с научно-дискусионен и отчетен характер бяха представени резултатите от изпълнение на работната програма по проекта за периода юни, 2020 – май, 2021 г.:
А. Методологически аспекти:
1. Доклад с презентация на проф. д-р Вл. Борисова на тема: „Дигитална трансформация и интелектуална собственост, управление на знанието и технологиите“ ....
2. Доклад с презентация на проф.д-р Маркова на тема „Дефиниране и изясняване в съдържателен и структуриран аспект понятието „дигитална конкурентоспособност“. Идентифициране на възможностите на системата на интелектуалната собственост за закрила на иновации, базирани на ИКТ и за закрила на бизнес идентификатори на фирмата“.
3. Доклад с презентация на международен експерт В. Василева на тема: „Анализ на дигиталната конкурентоспособност на България и анализ на бизнес средата“
Б. Проучвания за интелектуална собственост в областта на ИКТ
1.. Доклад с презентация на докторант Вл. Петрова на тема: „Резултати от комплексни проучвания на интелектуална собственост в областта на продуктови и технологични иновации, базирани на ИКТ в света и в България – изобретения и полезни модели.“
2. Доклад с презентация на ас. д-р Д. Папагалска на тема: „Резултати от комплексни проучвания на интелектуална собственост в областта на продуктови иновации в областта на ИКТ в света и в България – промишлени дизайни“
3. Доклад с презентация на гл.ас. д-р С. Тодорова на тема: „Резултати от комплексни проучвания на интелектуална собственост в областта на бизнес идентификаторите , изразени чрез цифрови средства и реализирани в цифрова среда“
В изпълнение на проект КП-06-Н-35/3 са реализирани следните научни публикации с импакт ранг /индексирани в „Scopus“ научни списания:
- Markova, M, Correlation between National Digital Competitiveness and Country's World Place as a Patent Application Activity in Top Fields of Innovations for 2018 Year, NTUT Journal of Intellectual Property Law and management, 2020 , n.2
- Markova, M. „Modern approach in the contemporary business education“, published in Scopus journal “Solid state technology” USA n.6
- Borisova Vl. "Digital Transformation for Digital Competitiveness at a Micro Level (p. 89-106), Economic studies. 2021, n.1
В изпълнение на проект КП-06-Н-35/3 се реализирани следните научни публикации с импакт ранг, идентифицируеми в Scholar, Proceeding, Academia, в т.ч. в сборник на италианското издание Libreriauniversitaria.it., annually published since 2008:
- Dimitrina Papagalska - paper „Teaching Television Business. Binding Theory to Practice and Practice to Theory“
- Vladislava Petrova - paper “Inventions in IP Education“
- Silvija Tododrova - paper „Educational Models for IP Protection of Business Identifiers“
- Maria Markova-paper “Teaching model in Economics education, based on the interactive connection ‘science – education - business’.
- Vladia Borisova , „Intellectual Property and University Corporate Security of the Education Based in Digital Environment”
- Dimitrina Papagalska ,'Teaching Television Business in Digital Environment during Covid 19. Opportunity not Limitation'
- Vladislava Petriova ,"Artificial intelligence patents in digital enterprises"
- Silviya Todorova, "New types of trademarks that contribute to digital competitiveness. Educational and practical aspects."
- Maria Markova , „Intellectual property rights in digitally based education“